Aktuality duben 2024

11.05.2024

Co se událo v dubnu 2024 zajímavého?

Sazby klesají a přitom sazby rostou?

ČNB snižuje sazby, ale sazby hypoték neklesají.

A přitom to není nějaká zlovůle bank. Je totiž rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou sazbou.

ČNB ovlivňuje krátkodobé úrokové sazby, ale hypotéky např. s 5letou fixací se odvíjí od dlouhodobých (např. 5 letých) úrokových sazeb. A krátkodobé sazby se od dlouhodobých liší.

Například před ½ rokem byly krátkodobé sazby 7 %, ale hypotéky se poskytovaly za 6 %. A 5 leté státní dluhopisy vynášely jen 4,4 %. Investoři totiž očekávali, že se podaří inflaci zkrotit a že ČNB bude postupně úrokové sazby snižovat. Proto si na 5 let půjčovali za 4,4 %.

V posledním roce klesaly i dlouhodobé úrokové sazby.Proto také klesaly úrokové sazby hypoték. Před rokem byly hypotéky (dle Hypoindexu) za 6,27 %, nyní jsou za 5,57 %. Pokles úrokových sazeb u hypoték se ale zastavil a některé banky dokonce hypotéky zdražily. Důvodem je růst cen zdrojů. 5 leté úrokové sazby jsou proti únoru 2024 o 0,7 procentního bodu výše.

Výnosy státních dluhopisů také ovlivňují hodnotu dluhopisů např. ve fondech. Růst výnosů za poslední 3 měsíce znamená pokles cen dluhopisů. (O tom si povíme třeba příště)

Při rozhodování se o hypotéce nespekulujte na pokles úrokové sazby a nespoléhejte se na to, že úrokové sazby musí klesnout. Mechanismus sazeb je složitější a nedá se popsat úvahou: Inflace se zkrotí – ČNB sníží sazby – hypotéky musí být levnější. Nemusí zlevnit vůbec a a pokud ano, tak ne hned.

Pokud aktuálně budete řešit novou hypotéku nebo se blíží termín refixace Vaší stávající hypotéky, neváhejte se na mě obrátit. Pomůžu Vám nastavit dobu splatnosti a zároveň optimální délku fixace úrokové sazby.

Jak dopadly jednotlivá aktiva?

Oproti tržnímu očekávání americká centrální banka FED nesnížila úrokové sazby. To trhy vnímají jako lehké sklamání a také na to reagovaly drobným propadem. Světové akcie v návaznosti na to klesly o 3,3%. Jedná je zatím jen o drobnou korekci, protože s tím jen hodnoty vrátily na březnovou úroveň.