Aktuality květen 2024

14.06.2024

Co se událo v květnu 2024 zajímavého?

Z pohledu událostí na finančních trzích se v minulém měsíci nedělo nic moc důležitého. Stručný popis najdete na konci tohoto emailu. Nyní bych se ale rád zmínil o něčem důležitějším. O něčem co má větší potenciál ovlivnit finanční zdraví Vás a Vaší rodiny v budoucnosti. Mnohem větší než hodnota změny akciového indexu v minulém měsíci.

Za posledních 5 let jsme si prošli poměrně turbulentním obdobím. Měli jsme tu vysokou inflaci, propady ale i růsty na akciových trzích, Covid, konflikty ve světě atd. Za tu dobu nám díky inflaci klesla hodnota úspor o poměrně nepříjemných 41%. Platili jsme více takřka za všechno. Nyní se ale situace obrátila a reálné mzdy začaly růst. Nastává tedy čas na revizi přípravy dlouhodobých finančních cílů.

Finanční plán totiž dobře funguje jen v okamžiku, kdy je průběžně aktualizován. To znamená, že částka, kterou platíme na své vlastní cíle, je valorizována. Jedno ze základních finančních pravidel říká, že na dlouhodobé finanční cíle jako je třeba předčasné doplacení hypotéky, zajištění stáří nebo studia dětí by mělo směřovat přibližně 10 % z příjmu. S rostoucím příjmem a cenami je potřeba tuto částku občas aktualizovat. Pokud vám vzrostl příjem, je dobré tuto částku navýšit. Pravidelnou investicí konečně neplatíte někomu jinému ale platíte sobě a svému budoucímu Já.

Jestli se aktualizace týká i Vás a potřebujete poradit, kam a jak investovat, obraťte se na mě. Rád Vám s tím pomůžu.


Jak tedy dopadly jednotlivá aktiva?

V měsíci květnu ceny v České republice vyrostly o 0,7 %, což bylo o něco více, než se očekávalo. Nicméně inflace se pořád drží v tolerančním pásmu České národní banky a aktuálně je kolem 3%.
Zajímavostí měsíce května je posílení české koruny vůči dolaru o 3 % a vůči euru o 1,8 %. Akciové trhy rostly. Kdo měl akciové investice zajištěné do české koruny, dosáhl výnosu na světových trzích kolem 4 %. Kdo měl nezajištěné investice, tomu posílení české koruny většinu zisků umazalo. Nicméně i tak je stále v zisku kolem jednoho procenta.

Inflace v zahraničí nepřinesla žádné výrazné překvapení. V Americe byla inflace 2,7 %, což bylo podle očekávání. V Evropě byla 2,6 %, což je o trochu více, než se čekalo.
Na finančních trzích byl v květnu relativní klid, protože se naplňují předpoklady: zkrocení inflace a pokles úrokových sazeb. Akciové trhy se pohybují blízko svých maxim.

Kdo investoval pravidelně před rokem, třemi, pěti nebo deseti lety, dosahuje zajímavých zisků.