Aktuality leden 2024

08.02.2024

Co se událo v lednu 2024 zajímavého?

Předně neuteče den, kdy bychom v médiích nenarazili na článek o DIPu (Dlouhodobém Investičním Produktu). DIP stojí na dlouhodobých pravidelných investicích. V poslední době akciové trhy rostly, a tak jsou i pravidelné investice do akciových investic v zisku.

Pozor: záleží to na konkrétním produktu a jeho poplatcích. Jsou akciové produkty, u kterých pravidelná investice není v zisku. Většina ale ano.

Proto si pojďme připomenout, jak funguje pravidelná investice a podívat se, jak by vypadala pravidelná investice do akciových trhů v minulosti.

Při krátkodobé investici (1-3 roky) byl zisk z pravidelné investice nezajímavý. Nepomohl nijak zvlášť zbohatnout. Při investici na 10 let už byly kapitálové zisky větší než polovina vlastních vkladů. Při pravidelné investici 5 000 Kč měsíčně jsme celkově vložili 600 000 Kč, kapitálový zisk byl 374 000 Kč. Při investici na 15 nebo 20 let kapitálové zisky dokonce převyšují vlastní vklady.


Při uzavírání DIPu není nejdůležitější jeho daňová úspora, ale vlastnosti této pravidelné investice a výběr vhodného produktu.

Správně nastavený DIP může významně pomoci při budování majetku na Vaši rentu a finanční nezávislost. Pokud budete chtít poradit s optimálním nastavením DIPu, neváhejte se na mne obrátit!


Nezávisle na spuštění DIPu se samozřejmě hýbal i celý zbytek české i světové ekonomiky.

Inflace v ČR za prosinec klesla. Dokonce klesly i ceny proti listopadu, a to o 0,4 %. Pro českou inflaci ale bude důležitá inflace za leden 2024, která bude známá za pár dní. Zde by se mělo potvrdit, že je inflace na ústupu. To očekává i ČNB, a proto už v prosinci snížila úrokové sazby.

Na pokles úrokových sazeb reagovala česká koruna, která oslabila. Zejména proti dolaru o 2,4 %.

Světovým a americkým akciovým trhům se dařilo. Americká ekonomika rostla více, než se očekávalo. To byla pro akciové trhy dobrá zpráva. FED zatím ponechává sazby na současné vysoké úrovni a čeká, až se inflace v USA bude blížit 2 %.