Investice jako ochrana před inflací

09.12.2022

Inflace je nejvyšší za čtvrtstoletí. Začněte chránit své peníze hned teď

Naše peněženky krvácí. Zažíváme největší vlnu zdražování za bezmála čtvrtstoletí. Může za to inflace. Během roku 2022 vyšplhala na 18 procent. Nedávno pak klesla k 15 procentům. Pokles ale rozhodně nenastal přirozeně díky ozdravení ekonomiky. Došlo k němu změnou metodiky výpočtu zastropováním cen energií. Rozhodně se nedá očekávat její brzký reálný pokles. Inflace se dotýká každého z nás. Prudce nahoru vyskočily ceny energií a pohonných hmot, potravin, ale i nákladů na bydlení. Víte, koho zasáhne inflace nejvíce? Lidi, kteří schraňují všechny své pracně vydělané peníze na bankovních účtech nebo ještě hůře doma v hotovosti. Tyto peníze teď doslova každý den ztrácejí na hodnotě - koupíte si toho za ně stále méně a méně. Je-li to i váš případ, je nejvyšší čas začít vaše peníze chránit.

Není příliš pravděpodobné, že by se inflace dlouho udržela na dvouciferných hodnotách. Nicméně i dlouhodobější inflace v průměru kolem osmi procent Vám za pět let ukousne z hodnoty vašich peněz třetinu. Takový scénář jsme už v historii zažili několikrát. Takto vysoko inflace snad nezůstane, ale i kdyby byla poloviční, tak hodnotu úspor podstatně sníží. Když máte dnes uložených 100 000 korun, za pět let při čtyřprocentní inflaci budou mít kupní sílu jako dnešních 82 000 korun, jejich hodnota tedy klesne o pětinu.

Jediným způsobem, jak vaše peníze před inflací ochránit, je jejich zhodnocení pomocí různých forem investic. Jiný způsob prostě není. Úročení úspor na běžných nebo spořicích účtech dnes nedosahuje ani poloviny inflace. Jestli se teď chystáte přestat číst, protože jsou pro vás investice španělská vesnice, uděláte chybu, která vás může stát hromadu peněz.

Aby člověk investoval, nemusí mít miliony na účtu, denně sledovat grafy s vývojem akciových kurzů a překřikovat se někde na burze, jak známe z filmů o Wall Street. S investováním vám rád pomohu a přehledně vysvětlím, jaké máte možnosti. Uvidíte, že je to snazší, než si myslíte. Klidně vystačíte s tím, že zkontrolujete několikrát do roka, jak se vaším investicím daří. O zbytek ať se starají odborníci.

Nejen nemovitosti jako investice

Když řekneme investice, co vás jako první napadne? Koupit dům nebo byt a ten pronajímat? Má to tak 7 z 10 Čechů. Jenže při pohledu na ceny nemovitostí a zdražení hypoték nejednoho přejde chuť, mnozí už na hypotéku ani nedosáhnou. Navíc ne každý má po ruce x milionů k pořízení nějakého nájemního bytu. Co dál? Koupit zlato? Také varianta, ale člověk ho musí mít kde bezpečně uložit a případně i prodat. To také není pro každého. Kryptoměny? Máte nervy na to sledovat, jak se bitcoin další kryptoměny propadávají ze dne na den o desítky procent?

Alternativou, která je v dnešní době nejrozumnější, je rozložení investic prostřednictvím časem prověřených fondů, zaměřujících se na reality, komodity nebo cenné papíry, jako jsou akcie a dluhopisy. Když se podíváme do historie, tak například akciové trhy v průměru ročně zhodnotily vložené prostředky o přibližně deset procent. Dluhopisy jsou pak výnosnější o něco méně, ale mohou tvořit konzervativnější část vašeho portfolia. V dnešní době jsou již i pro malé investory dostupné takzvané repofondy, které jsou velmi rozumnou alternativou spořících účtů.

Umím sestavit investiční portfolio na míru

Jak si vybrat, do čeho peníze vložit? To je správná otázka, ale neexistuje na ni univerzální odpověď. Pro každého se může hodit trochu jiné složení investičního portfolia. Závisí například na tom, za jak dlouho chcete mít peníze k dispozici, nakolik jste ochotní tolerovat kolísání hodnoty, nebo jaké máte cíle a přání, které byste si chtěli s pomocí investic splnit.

Dobrou zprávou je, že vhodný investiční mix dokážu najít pro každého, a to formou investování do ověřených fondů, které mám důkladně zmapované a neustále sleduji jejich vývoj, stejně jako aktuální investiční trendy. Mnohé z fondů v nabídce fungují už desítky let a mají po celém světě statisíce klientů. Doporučím Vám kombinaci, která bude nejlépe odpovídat Vašim přáním i možnostem.

Investice jsou rizikové, co když dojde k propadu na trhu a já o peníze přijdu? 

Další správná otázka. Máte pravdu, že investice nejsou bez rizika, ale také to není žádná "ruleta". Riziko lze snížit několika způsoby. Prvním je rozložení investic, tzv. diverzifikace. O to se postarají samotné fondy, které vaši investici rozdělí třeba mezi sto a více akcií nebo dluhopisů. Druhým způsobem je pak pravidelné investování. Nebylo by rozumné vzít vše, co máte na účtu, a investovat najednou. Lepší je pravidelně, například každý měsíc, investovat část úspor, a to klidně už v řádu stokorun měsíčně. Pravidelným investováním si pojistíte, že vás případný propad tolik nezasáhne. Trhy se navíc ze všech historických poklesů vždy relativně rychle zotavily a dále rostly.

Investujte rozumně

Chcete se o investicích dozvědět více? Dejte mi o sobě vědět. Můžeme se zcela nezávazně potkat a investování probrat. Řeknete mi o vašich cílech a já vám představíme aktuální možnosti, které investiční svět nabízí, a vysvětlím vše, co vás bude zajímat.

A prosím, dávejte si na své peníze pozor. O investování roste zájem a v poslední době se vyrojilo plno podvodníků, kteří z vás chtějí vaše úspory vylákat na základě slibů o zaručeném zbohatnutí takřka přes noc. Buďte opatrní a vždy se snažte ověřit, do čeho byste měli své peníze vložit. Investice jsou cestou k bohatšímu životu, ale nějakou dobu to trvá a investiční pohádky od různých šejdířů mívají většinou špatný konec.

Toto sdělení nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení, je pouze informační. Informace z něj nelze bez dalšího použít k nákupům, či prodejům, či k jiným investičním rozhodnutím. Pokud tak učiníte, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí. Výsledky za minulé období nejsou zárukou výsledků do budoucna.